Skip to Content
MIT Technology Review

Alumni Volunteer Awards

October 20, 2008

Hundreds of volunteers gathered on campus September 19-20 for the Alumni Leadership Conference (ALC), an event that sharpened community-building skills through workshops on K-12 initiatives, philanthropy, shared leadership, and effective communication. The accomplishments of this year’s Bronze Beaver winners epitomize the ALC theme, “Inspiring Innovation.” Learn more about these volunteers and catch some leadership tips in the online workshop materials: alum.mit.edu/ne/alc.

Five Volunteers Win Association’s Highest Honor–the Bronze Beaver
Bronze Beaver winners are lauded for decades of service to MIT in areas including club and class organization, fund-raising, educational counseling, and governance.

Thomas C. Davis ‘84, SM ‘85
Davis has applied his analytical expertise and strategic perspective to his roles as chair of the Alumni Fund board and its goals committee.

David H. Koch ‘62, SM ‘63
Koch is being honored for his MIT Corporation leadership and for his pivotal support and guidance in establishing the David H. Koch Institute for Integrative Cancer Research at MIT.

A. Neil Pappalardo ‘64
Pappalardo’s wise advice and support have helped the mechanical-­engineering and physics departments and the MIT libraries operate at a world-class level.

Anne Street ‘69, SM ‘72
A leader in the MIT Club of Washington, Street has contributed her skills to the MIT Museum, visiting committees, and the Early McCormick Reunion.

Albert O. Wilson ‘38
Wilson has been an influential leader and fund-raiser for the Class of 1938 for nearly 70 years and is an active supporter of his fraternity, Beta Theta Pi.

2008 Alumni Association Awards

Henry B. Kane ‘24 Award
Jack H. Frailey ‘44, SM ‘47
Dong Joo Karen Ha ‘85, SM ‘87
Edward L. Hoyt ‘57, SM ‘58
Kenneth A. Marshall ‘47

Harold E. Lobdell ‘17 Distinguished Service Award
Haim H. Alcalay ‘61, SM ‘62, PhD ‘66
Joost P. Bonsen ‘90, SM ‘06
Dedric A. Carter ‘98, MEng ‘99
Mark R. Epstein ‘63, SM ‘64
Tamra L. Johnson ‘01
Lucinda Linde ‘82, SM ‘83
Marissa C. Martinez ‘82, SM ‘02
William W. Reenstra ‘72
Ramon San Pedro ‘86, SM ‘88

George B. Morgan ‘20 Award
Curt B. Beck ‘45, SM ‘52
Nicolas Elie Chammas, SM ‘87
Thomas J. Garrity ‘70
Lester A. Gimpelson ‘57, SM ‘59
Thomas C. Gooch ‘77
Ellen Greenberg ‘68
Julian Guerra-De La Torre ‘93
Andre R. Jaglom ‘74
Tina T. Lee ‘91
Vincent E. Lysaght Jr. ‘62, SM ‘64
C. Christopher S. Moss ‘80
Cordelia M. Price ‘78, SM ‘82
Jose Prieto Jr. ‘81

Presidential Citation Award
Chairman’s Salon
Class of 1950 Mid-Course Reunion Committee
Class of 1967 40th-Reunion Committee
Class of 2006 Power of Participation Committee
MIT Club of Hong Kong
MIT Club of Northeast Ohio 100th-Anniversary Event

Honorary Membership
Yvonne Gittens
Sonya Hulswit
Philip S. Khoury
Susan E. Whitehead